Laboratorium Optycznych Pomiarów Kształtu


Laboratorium zostało przygotowane z myślą o dokładnych pomiarach ksztaltu. Rolety w oknach oraz klimatyzacja pozwalają na wyeliminowanie wpływu warunków zewnętrznych oraz utrzymanie stabilnych warunków otoczenia w czasie pomiarów.Na wyposażeniu znajduje sie szereg stołów pozwalających na kalibrację systemu pomiarowego w szerokim zakresie objętości pomiarowych (od pojedynczych centymetrów do kilku metrów). W laboratorium umieszczony jest rónież stół obrotowy, który pozwala na precyzyjny obrót skanowanych obiektów. Dzieki temu możliwe jest automatyczne łączenie wyników pomiarów uzyskanych z wielu kierunków.

 

 

Laboratorium Wirtualnej i Wspomaganej Rzeczywistości


Laboratorium jest w całości przeznaczone na potrzeby projektu Wirtualnego Studia. Pierwotnie znajdowało się tu laboratorium optyczne. Obecnie większość pomieszczenia zajmuje blue box o wymiarach 4mx4mx3m. Dysponujemy pełnym wyposażeniem pozwalającym na zrealizowanie programu telewizyjnego: dwiema kamerami pracującymi w systemie DV, oświetleniem studyjnym firmy Sachtler oraz konsolą dźwiękową. Obróbka obrazu w tym kluczowanie oraz rejestracja odbywa się na wysokowydajnych stacjach roboczych umieszczonych w oddzielnej klimatyzowanej serwerowni. Laboratorium jest wypozażone w system śledzenia kamer co pozwala na realizację programów w technice wirtualnego studia. W niedalekiej przyszłości laboratorium będzie także wykorzystywane do optycznych pomiarów ruchu (motion capture).

 

 

Serwerownia


W oddzielnym, klimatyzowanym pomieszczeniu znajdują sie stacje robocze odpowiedzialne za obróbkę obrazu, generację trójwymiarowego tła wirtualnego studia oraz przesyłanie i kompozycję sygnałów audio i video. Pomieszczenie jest odizolowane od studia w celu uniknięcia zakłóceń w czasie rejestracji programu.

 

(C) 2006 Artur Filipczak / OGX|OPTOGRAPHX IMIF PW