OGX|OPTOGRAPHX

Grupa OGX|OPTOGRAPHX nieoficjalnie rozpoczęla swoją działaność na początku 2003 roku. Zespół został stworzony i zorganizowany przez dr. inż. Roberta Sitnika, który od dłuższego czasu zaczął gromadzić wokół siebie coraz liczniejszą rzeszę specjalistów z pogranicza fotoniki i multimediów. Nieoceniony wpływ na rozwój grupy miała również prof. dr hab. inż. Małgorzata Kujawińska oraz pozostała część kierownictwa Zakładu Techniki Optycznej Istytutu Mikromechaniki i Fotoniki.

OGX|OPTOGRAPHX skupia szereg specjalistów z dziedzin takich jak optyka, optoelektronika, przetwarzanie obrazu, programowanie, grafika trójwymiarowa oraz wizualizacja. Podstawowy zespół badawczo-rozwojowy aktualnie składa się z ośmiu osób. Dodatkowo współpracuje z nami zmieniająca się grupa kilku studentek i studentów uczących się na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.

Od samego początku istnienia OGX|OPTOGRAPHX większość prac badawczo-rozwojowych prowadzonych jest w ścisłej współpracy z polskimi i zagranicznymi uczelniami oraz firmami działającymi na polu nowych technologii. Jest to bardzo istotne ze względu na chęć jak najlepszego dopasowania prowadzonych projektów do aktualnych i przyszłych potrzeb społeczeństwa i rynku. Dla przykładu jednym z pierwszych dużych projektów było Wirtualne Studio realizowane we współpracy z TVP S.A.

Aktualny zakres prowadzonych projektów i innych prac badawczo-rozwojowych obejmuje:

• optyczne pomiary kształtu;
  • widzenie maszynowe (śledzenie i analiza obiektów);
  • multimedia (grafika trójwymiarowa i wirtualna rzeczywistość);
  • biomechanikę (metody pomiaru i analizy ruchu).

Grupa OGX|OPTOGRAPHX ma do dyspozycji dwa laboratoria: Wirtualnej i Wspomaganej Rzeczywistości i Optycznych Pomiarów Kształtu. Laboratoria są wyłącznie do dyspozycji zespołu i służą głównie do realizacji aktualnie prowadzonych projektów. Dodatkowo dostępne są dwie sale wykładowe, które mogą być wykorzystywane do prowadzenia wykładów oraz różnego rodzaju spotkań związanych z projektami. Pierwsza sala wyposażona jest w kilkanaście stanowisk komputerowych pozwalających na prowadzenie praktycznych zajęć z zakresu realizowanych projektów. Druga sala wyposażona jest w bardzo nowoczesny sprzęt prezentacyjny pozwalający na łatwy zapis przebiegu spotkania i organizowanie telekonferencji (w czasie rzeczywistym).

Aktualny skład grupy

dr inż. Robert Sitnik